Jakie efekty płyną z ozonowania samochodu, na czym ono polega i czy warto je stosować – o tym wszystkim w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega ozonowanie samochodu
W pojazdach, gdzie często spożywane są posiłki, kierowcy lub pasażerowie palą papierosy albo przez długi czas nie można pozbyć się uporczywych plam, na przykład z mleka lub tłuszczu, może się utrzymywać niezbyt przyjemny zapach. Takie zapachy czuć również często z wylotów klimatyzacji, a to znak, że rozwijają się w układzie wentylacyjnym grzyby, pleśnie, drobnoustroje, alergeny, roztocza i kurz. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest profesjonalna usługa ozonowania samochodu.
Usługa ta polega na rozpyleniu aktywnego tlenu, czyli ozonu, który znakomicie odkaża i dezynfekuje. Dzięki gazowemu stanowi skupienia dociera do wszystkich zakamarków w samochodzie, skutecznie pozbywając się pyłków, roztoczy i innych alergenów z całej tapicerki, foteli, podsufitki czy układu klimatyzacji. Ważny jest w całym procesie czas wykonywania dezynfekcji oraz stopień jej natężenia. Odpowiednia moc ozonowania utlenia, a tym samym niweluje źródła brzydkich zapachów.
Kwestie bezpieczeństwa
Klienci Mr SPONGE z Białegostoku często zadają pytanie o bezpieczeństwo ozonowania. Zastanawiają się, jak to jest możliwe, że proces ten niszczy drobnoustroje, a cechuje się całkowitą neutralnością dla człowieka. Odpowiedź jest prosta: przebiega on w zamkniętym samochodzie, który po zakończeniu usługi jest dokładnie wietrzony.
Podkreślić należy również, że ozonowanie nie szkodzi pracownikom wykonującym je w warsztatach lub myjniach. Jeśli skrupulatnie przestrzega się dopuszczalnego stężenia ozonu w miejscu pracy, nikomu nic nie grozi. Większą ostrożność należy zachować przy stosowaniu żrących środków chemicznych – detergenty mogą powodować zmiany skórne, trudności z oddychaniem, a nawet zatrucia.
Korzyści płynące z ozonowania
Do zalet owej metody odgrzybiania klimatyzacji i dokładnego czyszczenia samochodu należy:
- skuteczne usuwanie grzybów, bakterii, wirusów, szkodliwych mikroorganizmów oraz nieprzyjemnych zapachów;
- bezpieczeństwo – to metoda całkowicie bezpieczna dla zdrowia człowieka, również dla alergików i astmatyków;
- ekologiczność – podczas wykonywania ozonowania nie używa się żadnej żrącej chemii ani środków mających negatywny wpływ na środowisko; jedynym czynnikiem usuwającym niechciane mikroorganizmy i zanieczyszczenia jest ozon, czyli aktywny tlen;
- możliwość dotarcia do najtrudniej dostępnych miejsc – dzięki ozonatorowi, czyli narzędziu do rozprowadzania ozonu, gaz dociera do najdalszych zakamarków układu klimatyzacji, dzięki czemu mamy pewność, że żadna bakteria czy grzyb nie utrzyma się przy życiu.
Jeśli zależy Ci na świeżym aucie, wolnym od alergenów, roztoczy i mikroorganizmów – sprzątane wnętrza samochodu uzupełnij ozonowaniem.
Trudno wskazać wady
Szybka, prosta i niedroga metoda dokładnego oczyszczania auta oraz pozbywania się z jego wnętrza niechcianych zapachów, a także ich źródeł ma coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego – trudno wskazać bowiem konkretne wady ozonowania samochodu.