Jak przeprowadzić konserwację felg, by przedłużyć ich trwałość, a ponadto nadać im piękny wygląd? Odpowiadamy w poniższym tekście.
Czyścimy felgi – czyli nie zapominamy o szczegółach
By przez długi czas cieszyć się lśniącymi felgami bez zarysowań i smug, należy dbać o ich czystość oraz nie zapominać o konserwacji. Wielu kierowców pomija felgi w całym procesie czyszczenia samochodu, skupiając się na karoserii, szybach oraz wnętrzu auta. Zadbane koła to jednak tak zwana wisienka na torcie i szczegół, który jest niezwykle istotny w ogólnej estetyce pojazdów.
Od czego zacząć?
Jak zabrać się do czyszczenia felg? Potrzebne będą drobne zakupy. Współczesny rynek chemii samochodowej oferuje szeroki wybór preparatów. Na sklepowych półkach znajdziesz środki do stosowania na:
- aluminium – mają neutralne pH, są nieszkodliwe i nieinwazyjne dla powłoki obręczy, a jednocześnie pozwalają usuwać nawet trwałe zabrudzenia czy zaschnięty pył hamulcowy w trudno dostępnych miejscach,
- chrom – usuwają zabrudzenia, osady, nadają połysk, zapobiegają przywieraniu brudu w przyszłości,
- stal – dzięki nim pozbędziesz się zapieczonych zabrudzeń szybko i bez wysiłku,
- powierzchnie lakierowane – delikatne dla lakieru, bezwzględne dla brudu.
Wszystkich sprayów, żeli czy pianek używaj zgodnie z zaleceniami producenta. Nie pozostawiaj ich na powierzchni obręczy dłużej, niż podano na etykiecie. Zanim nałożysz je na felgę, upewnij się, że nie jest ona gorąca.
Nie należy również pracować w słońcu – promienie słoneczne wzmagają efekt smug, a część z detergentów do sprzątania samochodu jest łatwopalna, toteż nie powinno się używać ich na rozgrzanych powierzchniach.
Konserwacja felg – gwarancja czystości na długo
Dokładnie wyczyszczone felgi warto zaimpregnować wysokiej jakości środkiem nadającym połysk, zapobiegającym przywieraniu brudu, zanieczyszczeń drogowych, tłuszczów czy powstawaniu zacieków. Konserwacja znacznie podwyższa odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, promienie słoneczne. Niektóre z dostępnych specyfików jednocześnie myją i pielęgnują, inne natomiast przeznaczone są głównie do czyszczenia albo osobno – do konserwacji.
Niezależnie od rodzaju preparatu, unikaj detergentów na bazie kwasu – mogą one uszkodzić powierzchnię felgi, zarysować ją albo trwale zmatowić.
Warto również pamiętać o tym, by gąbek, szczotek i ścierek używanych do konserwacji felg nie stosować do mycia innych części samochodu. Lakier, którym pokryta jest karoseria może ulec zniszczeniu pod wpływem działania preparatów przeznaczonych do czyszczenia felg, a drobinki piasku mogą go dodatkowo zarysować.
Przechowywanie opon z felgami – daj odpocząć spracowanym elementom
Dobrze wyczyszczone oraz właściwie zakonserwowane, zawoskowane lub wypolerowane opony z felgami przechowujemy w miejscu zacienionym, z daleka od żrących środków chemicznych, w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o to, by nie leżały obok pieca czy kaloryfera. Ciepło negatywnie wpływa na kondycję kół.
Dokładnie wysuszone opony wkładamy do specjalnych worków i układamy jedna na drugą, w pozycji pionowej. Nie należy przechowywać ich na zewnątrz – warunki pogodowe nie są często łaskawe dla aluminium, chromu, a także gumy, z której składają się koła.
Dobre środki i precyzja warunkami skutecznego czyszczenia
Cały proces mycia i konserwacji felg wymaga precyzji oraz użycia specjalistycznych detergentów. Jeśli brakuje Ci czasu lub nie wiesz, jakie środki kupić – zapraszamy do Centrum Kosmetyki Samochodowej Mr SPONGE w Białymstoku. Tutaj zrobimy wszystko za Ciebie.