Zastanawiasz się, czym czyścić skórę w aucie? Świetnie trafiłeś! Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami. Dzięki nim skórzana tapicerka Twojego samochodu ma szansę wyglądać jak nowa.
Przygotowania to podstawa – ważne sprzęty i akcesoria
Jeśli chodzi o wyposażenie niezbędne do dokładnego umycia skórzanej tapicerki oraz innych elementów wykonanych ze skóry znajdujących się wewnątrz pojazdu, przyda Ci się z pewnością:
- odkurzacz z końcówką o miękkim włosiu lub miotełka;
- miękka, delikatna szczoteczka dedykowana częściom skórzanym – dołączana jest do niektórych preparatów chemii samochodowej;
- ściereczka z mikrofibry;
- specjalistyczne środki do czyszczenia i pielęgnacji skóry.
Jeżeli masz już wszystkie z wyżej wymienionych, w dalszej części tekstu przeczytaj o wysokiej jakości preparatach. Twoja wiedza dotycząca tego, czym wyczyścić skórę w aucie będzie już kompletna.
Chemia samochodowa dedykowana elementom skórzanym
Skóra wewnątrz samochodu to nie tylko tapicerka. To również boczki, kierownica, czy elementy wokół dźwigni zmiany biegów. Które z dostępnych na rynku środków czyszczących wybrać?
Podczas cyklicznych prac bardzo dobrze sprawdzą się zestawy składające się z kilku rodzaju preparatów. Dwie główne kategorie to:
- środki czyszczące – zazwyczaj do skór sztucznych i naturalnych; skutecznie usuwają nawet trudne zabrudzenia, na przykład tłuste lub zaschnięte;
- uelastyczniają strukturę skórzanej powierzchni;
- nadają jej lśniącą powłokę;
- odświeżają i nadają piękny zapach;
- środki konserwujące – nawilżają, zwiększają odporność skóry na wnikanie zabrudzeń, czy płynów; impregnują, zapobiegają pęknięciom, przetarciom, zarysowaniom; dzięki nim skóra zachowuje pierwotny wygląd przez długi czas, jest miękka, przyjemna w dotyku.
Większość popularnych specyfików nie jest przeznaczona do zamszu lub nubuku, jeśli więc masz tapicerkę pokrytą jednym z tych dwóch rodzajów skóry, sięgnij po odpowiedni preparat dedykowany.
Decydując się na konkretny środek, przed jego zastosowaniem zapoznaj się z instrukcją użycia widoczną na opakowaniu. Producenci szczegółowo opisują, w jaki sposób nakładać specyfik, jak długo powinien pozostawać na powierzchni, czy wymaga polerowania etc.
Gdy wiesz, czym czyścić skórę w aucie, prace skrócisz do minimum
Podczas czyszczenia skóry w aucie nieco uwagi poświęć wyborowi konkretnych środków czyszczących. Ich wysoka jakość, a także użycie wysokogatunkowych ściereczek czy szczoteczek gwarantuje dobre efekty.
Pamiętaj ponadto, by zbyt intensywnie nie szorować skórzanych powierzchni. Możesz je przez przypadek porysować lub sprawić, że staną się bardziej podatne na wnikanie zabrudzeń. Nie naciskaj zbyt mocno – nie chcesz przecież uszkodzić struktury obić.
Zabierając się do mycia, zadbaj o całe elementy skórzane, na przykład całą powierzchnię foteli. Nie wystarczy, że usuniesz niedużej wielkości plamkę – trzeba wyczyścić fotele od początku do końca. W ten sposób unikniesz zacieków lub przebarwień.
Regularne mycie przedłuża żywotność skórzanych elementów
Zabrudzenia najlepiej jest usuwać, gdy tylko się pojawią. Dbając o skórzaną tapicerkę warto wykonać prace pielęgnacyjne minimum raz na 3 miesiące. Czasem, nawet jeśli tego nie zauważasz, na jej powierzchni gromadzi się kurz, zabrudzenia, pojawiają się przebarwienia. Staraj się nie niszczyć skórzanych elementów – zdarza się, że kierowcy zaczepiają o nie biżuterią lub twardymi częściami garderoby, na przykład zamkami w rękawach kurtki.
Teraz już wiesz, czym wyczyścić skórę w aucie – rób to często, a wnętrze Twojego samochodu będzie nieustannie lśniło czystością.