Podsufitka zazwyczaj ma materiałową powierzchnię z elementami plastikowymi. Podczas mycia tapicerki samochodu często jest pomijana. Można przypuszczać, że wynika to stąd, iż jest jasna i wyraźnie widać czy jest brudna, czy też wymaga czyszczenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć nie jest tak narażona na zabrudzenia typowe, np. plamy, jak choćby fotele, również się odbarwia i nasiąka zapachami. Czyszczenie podsufitki ma więc szczególne znaczenie w samochodach, w których palone są papierosy.
Dwie metody czyszczenia podsufitki
Profesjonalne mycie tapicerki samochodowej już dawno wpisało się w dbanie o auto. Coraz rzadziej więc kierowcy sięgają po środki czyszczące przeznaczone dla użytkowników prywatnych. Stosują je raczej doraźnie, by wywabić świeżo powstałą plamę. Natomiast kompleksowe czyszczenie przeprowadzane jest w specjalnych stacjach myjących.
I rzeczywiście, środki dostępne na półkach sklepowych nie mają takiej siły jak te, które używane są przez profesjonalistów. Nie wynika to jednak z ich odmienności, a głównie ze stężenia substancji czyszczących. Gotowe preparaty mają stężenie zbyt niskie, by myć skutecznie silne zabrudzenia. Prowadzi to do konieczności wielokrotnego nakładania i ścierania przy niepewnym skutku, a niemal zawsze zdecydowanie wydłuża pracę. Środki specjalistyczne sprzedawane są w proszkach, z których tworzy się dowolne stężenie, co przynosi oczekiwane efekty przy czyszczeniu podsufitki i innych części tapicerki.
Z powyższego wyłaniają się dwie istniejące metody czyszczenia podsufitki – amatorskie i profesjonalne. Wynikają one wprost ze stosowanych w pielęgnacji środków – gotowych lub przygotowywanych specjalnie nawet do określonego rodzaju zabrudzeń. W Białymstoku, w naszej firmie MR Sponge, czasami stosujemy ten podział dla jasności. Zazwyczaj jednak metody czyszczenia tapicerki sprowadzane są do rodzaju podejmowanych czynności. Wyróżnia się więc czyszczenie ręczne oraz za pomocą odkurzacza (ekstrakcyjne). Należy je krótko opisać.
Ekstrakcyjne czyszczenie tapicerki
Pranie ekstrakcyjne jest już rozpowszechnione i wysoko cenione. Sprawdza się w myciu niemal wszystkich elementów tapicerki właśnie poza podsufitką.
- Czyszczenie podsufitki zazwyczaj nie może być przeprowadzone za pomocą odkurzacza.
- Wynika to z wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest delikatna struktura materiału oraz konieczność unikania jego przemoczenia.
- Odkurzaczem można się wspomagać w tej pracy, jednak nie jest on zalecany na wszystkich etapach.
Delikatna struktura podsufitki wymaga ostrożnego i delikatnego czyszczenia i tylko ręczne spełnia te warunki.
Bonetowanie – polecane w Białymstoku czyszczenie ręczne
W bonetowaniu używa się wspomnianych wcześniej profesjonalnych środków myjących (w większym niż sklepowe stężeniu) oraz suchych ściereczek z mikrofibry. Podstawową zaletą tej metody jest nieprzemaczanie mytej powierzchni materiału. Środek czyszczący nakłada się na ściereczkę w niewielkiej ilości, a następnie rozprowadza na określonej powierzchni podsufitki. Po chwili ściera się suchą powierzchnią ścierki. Powtarzanie tej czynności kilka razy powinno radykalnie usunąć większość przebarwień.
Problem może się pojawić wyłącznie wtedy, gdy na podsufitce znajdują się plamy. Opisywane środki myjące zazwyczaj radzą sobie z większością z nich, lecz trudne do wywabienia mogą być ich kontury. Z doświadczenia MR Sponge w Białymstoku wynika, że doskonale w takim wypadku sprawdza się zwykła miękka szczoteczka. Czyszczenie podsufitki z jej zastosowaniem usunie plamę, która nie uszkodziła struktury materiału.