Tak jak wszystkie podzespoły samochodu, również reflektory i szyby tracą swoje właściwości funkcjonalne oraz estetyczne. Są jednak sposoby na to, by przywrócić im dawny blask, a tym samym cieszyć się dobrą widocznością na drodze. Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu traktującego o polerowaniu i renowacji lamp, a także szyb.
Matowe, zabrudzone reflektory i szyby – czy to normalne?
Tak – to normalne. Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, silne promienie słoneczne oraz soli obecnej na drogach w okresie zimowym czy zwykłego piasku, powierzchnie z tworzyw syntetycznych oraz szkła zmieniają swój wygląd, matowieją, ciemnieją, tracą blask. Trudniej usuwa się z nich zabrudzenia, ponieważ brud wnika głębiej w strukturę materiału, powodując odbarwienia. Są to naturalne procesy zużywania się poszczególnych części samochodu, lecz można je znacznie spowolnić.
Jeżeli zależy Ci na dobrej kondycji samochodu, a także znakomitej widoczności, możesz zlecić usługę polerowania i renowacji lamp oraz szyb w dobrej myjni samochodowej lub warsztacie. Doświadczeni specjaliści potrafią wiele zdziałać, jeśli chodzi o dawanie drugiego życia zużytym powierzchniom.
Przebieg polerowania i renowacji lamp
Profesjonalnie przeprowadzona renowacja przynosi znakomite rezultaty. Mleczne, matowe, stare reflektory wyglądają często niemal jak nowe. Cały proces składa się z kilku etapów.
Rozpoczynamy od osłonięcia powierzchni karoserii czy zderzaka przylegających do lamp. Bardzo dobrze nadaje się do tego celu papierowa taśma – używając jej minimalizujemy ryzyko wystąpienia zarysowań. Przechodzimy do mycia: stosujemy specjalistyczną chemię samochodową do czyszczenia lamp, odtłuszczamy całą powierzchnię, która poddawana będzie renowacji. Następnie za pomocą wodnego papieru ściernego posuwistymi, prostymi ruchami ścieramy warstwę fabryczną. Unikamy ruchów kolistych – powodują zarysowania, które trudno usunąć. Ważne, by prace rozpocząć od papieru o niskiej gradacji, a następnie przejść do tego o najwyższym stopniu – wówczas efekty prac będą najbardziej widoczne, podnoszące estetykę czyszczonej powierzchni.
Kolejnym etapem jest polerka. Podczas jej wykonywania najlepiej sięgnąć po specjalistyczną pastę do polerowania oraz maszynę polerską. Delikatnie, uważając by nie przegrzać powierzchni, szlifujemy lampę. Co dalej? Pozostaje odtłuszczenie reflektora oraz jego zabezpieczenie specjalistycznymi środkami chroniącymi przed przywieraniem brudu, matowieniem i zarysowaniami.
Polerowanie szyb
Polerowanie szyb konieczne jest wówczas, kiedy niesprawnie działające wycieraczki spowodowały zarysowania. To dość częste zjawisko – Centrum Kosmetyki Samochodowej Mr SPONGE w Białymstoku odwiedzają Klienci, którzy podróżują samochodami z porysowanymi szybami przez wiele lat, nie zwracając uwagi na gorszą widoczność spowodowaną rysami. Nie warto powtarzać tego typu błędów, należy zadbać o komfort jazdy poprzez poprawienie jakości szyb. Jak to zrobić? Najprościej zlecić usługę w myjni lub specjalistycznym zakładzie. Eksperci przywrócą szybom dawny blask, gładkość i przejrzystość. Do takich prac niezbędne są:
- tlenek ceru – środek w formie proszku do połączenia z wodą; w wersji otrzymanej pasty usuwa rysy, przebarwienia, znakomicie odtłuszcza;
- maszyna rotacyjna – warto pamiętać o tym, by nie pracowała szybciej niż 600 obrotów na minutę;
- odpowiednie nakładki filcowe, znakomicie sprawdzające się w kontakcie ze szkłem.
Nie należy polerować jednego miejsca zbyt długo – zwiększa się wówczas prawdopodobieństwo powstania wgłębienia w szkle. Ruchy powinny być pewne, szybkie, a zarazem dokładne, podobne do tych wykonywanych przy całościowym polerowaniu samochodu.
Dobra widoczność gwarancją komfortowej jazdy
Wyżej opisane metody polerowania i renowacji lamp oraz naprawy szyb nie mają wyłączenie znaczenia estetycznego. Istotnie poprawiają komfort prowadzenia pojazdu, zwiększając widoczność, a tym samym mając wpływ na bezpieczeństwo podróżowania.